Decyzja w sprawie matur 2021, 2022 i 2023 – zmiany

Zmiany w sposobie przeprowadzanie egzaminów maturalnych wymusza pandemia COVID-19. W 2020 roku przesunięto majowe egzaminy na czerwiec. Odwołano również egzaminy z części ustnej. W 2021 roku wprowadzono również zmiany. Jak będzie wyglądać matura 2021 oraz egzaminy w kolejnych latach? Czy podstawa programowa powinna ulec zmianie?

Matura 2021

Egzamin maturalny w 2021 roku odbędzie się w zmienionej formie. Niezmieniony pozostaje jednak termin egzaminu – 4-go maja rozpocznie się on egzaminem z języka polskiego. Co zatem zostanie zmienione? O kluczowych zmianach pisaliśmy w naszym artykule jednak przytaczamy te najważniejsze?

  • Odwołana część ustna egzaminu
  • ograniczenie zakresu materiału potrzebnego do zadania egzaminu
  • egzamin z części rozszerzonej nieobowiązkowy

Egzaminy maturalne w 2021 odbędą się na podstawie zmienionego zakresu materiału. Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji i Nauki – egzaminy będą łatwiejsze ale nie banalne. Zmieniony zakres materiału ma dać szansę osiągnąć wynik porównywalny do wyników z lat ubiegłych. Jest on odpowiedzią na konieczność nauki zdalnej uczniów szkół średnich.

Matura 2021 to przepustka do zdobycia wykształcenia wyższego. Tegoroczni maturzyści już niedługo będą mogli rekrutować się na studia m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie oraz Poznaniu. Mapa Akademicka pomoże Ci wybrać najlepsze studia i sprawdzić progi punktowe

Egzamin maturalny odbędzie się w trybie stacjonarnym ale przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych.

Egzamin w kwarantannie napisany zdalnie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy będą w kwarantannie można przystąpić do matury w sposób zdalny i uzyskać dobry wynik? Mogłoby to być spełnieniem marzeń wielu młodych ludzi niestety nie jest to mozliwe.

Jak pisaliśmy w naszym artykule będąc w kwarantannie nie możemy pojawić się w szkole i przystąpić do egzaminu maturalnego. Do egzaminów, które przypadają w czasie naszej kwarantanny nie będzie możliwości przystąpienia i zdania go w terminie. CKE przygotowało jednak alternatywę i do matury podejść będzie można w dodatkowym terminie w czerwcu. Pisaliśmy o tym na łamach naszego serwisu – możesz zapoznać się z najważniejszymi informacjami w naszym artykule link

Matura 2022 i 2023 roku

Matura w 2022 roku oraz w 2023 również odbędzie się w zmienionej formule. W 2022 roku nie odbędą się egzaminy ustne ale obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym pozostaje. Uzyskany wynik z przedmiotu rozszerzonego nie będzie miał wpływu na zdanie matury. Zakres materiału również pozostaje niezmieniony – obowiązuje zmniejszona podstawa programowa zgodna z wymaganiami egzaminacyjnymi z grudnia 2020r.

W 2023 roku przewidziano powrót do zakresu materiału z przed pandemii. Obowiązuje zatem podstawa programowa z 2018 roku. Nie wprowadzono również progu uzyskania pozytywnego egzaminu dla przedmiotów z zakresu rozszerzonego.

Konieczność zdania egzaminu z przedmiotu rozszerzonego wprowadzona zostanie dopiero w 2025 roku. Ewentualne zmiany w zakresie podstawy programowej dla matury w 2023 roku będą podejmowane na w zależności od sytuacji epidemicznej w roku szkolnym 2021/2022.

Matura 2021 a rekrutacja na studia

W tym roku egzamin maturalny nie ma wpływu na terminy rekrutacji na studia. Matura w terminach majowych odbywa się jak w latach ubiegłych. Zmianą mogą ulec natomiast progi punktowe i wymagania rekrutacyjne. W tym roku aby umożliwić zdanie egzaminu maturalnego na porównywalnym do lat ubiegłych poziomie, Ministerstwo Edukacji i Nauki zmieniło zakres podstawy programowej.

Czy wpłynie to znacząco na progi punktowe? O tym prawdopodobnie przekonamy się dopiero w październiku ale już dziś możesz sprawdzić jakie progi punktowe na uczelniach obowiązywały w zeszłym roku dzięki specjalnie przygotowanemu przez kalkulatorowi progów punktowych.

Dołącz do Nas również na Facebooku, do zobaczenia!