Co studiować, aby znaleźć pracę?

co studiować

Co studiować, aby znaleźć pracę to zapewne najczęściej zadawane sobie pytanie przez maturzystów. Możliwe, że masz już jakieś plany co do kierunku studiów i uczelni jakie chcesz wybrać. Ale na pewno nie jesteś osamotniony, jeśli już niedługo matura, a Ty nadal nie wiesz lub nie masz pewności co do tego, co chcesz ze sobą zrobić. 

Raport Płacowy Hays na rok 2019 opublikował dane zawierające informacje o luce kompetencyjnej wskazywanej przez pracodawców. Dziś, na podstawie tych badań, podpowiadamy jakie kompetencje są deficytowe na rynku i jakie w związku z tym kierunki studiów, warto rozważyć, aby być atrakcyjnym w oczach pracodawcy.

Kompetencje techniczne 

Kompetencje techniczne zdobędziesz nigdzie indziej, jak nie na Politechnikach! Obecnie wyższe uczelnie techniczne oferują nie tylko kierunki studiów, jakie znacie z dotychczasowej edukacji szkolnej (matematyka, chemia czy fizyka). Politechniki, tak jak wszystkie inne uczelnie wyższe, starają się dopasować swoje oferty kierunków studiów nie tylko do wymagań studentów, ale również do wymagań rynku pracy. Dlatego na większości wyższych uczelni technicznych można spotkać kierunki poszukiwane przez pracodawców. Mowa tutaj o automatyce i robotyce, mechanice, projektowaniu maszyn, energetyce. W zależności od regionu powodzeniem cieszą się też kierunki związane z produkcją i zarządzaniem magazynami, tj. inżynieria produkcji czy logistyka. Uwagę należy również zwrócić na kierunki związane ze środowiskiem – ochrona środowiska, biogospodarka, odnawialne źródła energii. Potrzeba ochrony środowiska, racjonalnego gospodarowania zasobami i alternatywnych źródeł energii nabiera coraz większego znaczenia. Z czasem, firmy będą wyrażały coraz to większe zapotrzebowanie na kompetencje techniczne w tej dziedzinie. 

co studiować aby znaleźć pracę

Kompetencje kierownicze 

Kompetencje kierownicze zdobędziemy przede wszystkim na studiach z zarządzania. Na potrzeby znajomości przez kierowników w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zagadnień technicznych powstał kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji. Absolwenci tego kierunku nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy. Posiadają oni zarówno kompetencje kierownicze jak i techniczne, więc są wyjątkowo cenni na rynku pracy. 

Jednak decydując się na rozwijanie kompetencji kierowniczych należy pamiętać o trzech rzeczach.

Po pierwsze, kompetencje kierownicze to nie tylko teoretyczna wiedza z dziedziny zarządzania, ale cała masa kompetencji i umiejętności, których ciężko nauczyć się na wykładach. Mowa tutaj m.in. o umiejętności rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresem, działania pod presją czasu, sprawnej komunikacji, pracy z ludźmi i zarządzania zespołem. Dlatego też, warto samodzielnie pracować nad rozwojem tych umiejętności. Rozwiązaniem mogą być dodatkowe szkolenia i kursy.

Po drugie, aby zostać kierownikiem/managerem często wymagane jest ukończenie studiów magisterskich. Trzeba więc uwzględnić dodatkowe dwa lata na ukończenie studiów drugiego stopnia.

Po trzecie od kierowników wymaga się często wiedzy w specjalistycznej dziedzinie (branżowej), a nie tylko w zarządzaniu. Dlatego warto rozważyć wybranie innego kierunku studiów, dającego wiedzę którą ciężko będzie zdobyć samodzielnie, a kompetencje kierownicze rozwijać we własnym zakresie. Udział w różnego rodzaju projektach, stowarzyszeniach czy samorządzie studenckim, może okazać się tutaj na wagę złota.

IT  

Zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie IT jest widoczne już od kilku lat. Pomimo tego, pracodawcy informują o luce kompetencyjnej w tym zakresie. Studia informatyczne znajdziecie zarówno na uniwersytetach jak i na politechnikach. Będą się one różnić tytułem jaki otrzymacie po zakończeniu studiów (licencjat albo inżynier). Absolwenci kierunku informatyka zatrudnienie znajdą w przedsiębiorstwach o różnych dziedzinach w zależności od profilu działalności firmy i działu.  Może to być administracja, programowanie, serwis urządzeń czy telekomunikacja. Mediana płacy informatyka na stanowisku młodszy specjalista to 4760 zł brutto. Zatem jeśli satysfakcjonowałaby Cię taka stawka i interesujesz się informatyką to może warto pójść w IT?  

Kompetencje sprzedażowe 

Raczej ciężko dopatrywać się kierunku studiów, na których można zdobyć wszystkie kompetencje sprzedażowe. Składają się one m.in. na umiejętności pracy z klientem, prezentacji, argumentacji i perswazji, pozyskiwania klientów, negocjacji, szukania potrzebnych informacji. Część tych kompetencji możesz zdobyć na psychologii, zarządzaniu czy marketingu. Tak samo jak w przypadku kompetencji kierowniczych warto tutaj samemu zatroszczyć się o rozwój potrzebnych umiejętności, bo lepiej jesteś w stanie je opanować na drodze praktyki, a nie wykładów. Początkujący handlowiec może zarabiać ok. 4 – 6,4 tys. zł,

co studiować aby znaleźć pracę

Kompetencje językowe 

Kompetencje językowe to przede wszystkim studia lingwistyczne. Język angielski jest na rynku pracy obecnym “must have” i raczej sam nie wystarczy. Pracodawcy szukając pracownika posiadającego kompetencje językowe wymagają znajomości dwóch, a czasami nawet trzech języków obcych. Języki poszukiwane przez pracodawców wynikają z tego, jakiego kapitału jest firma (w jakim kraju została założona) lub tego, z jakimi firmami prowadzi współpracę (z jakich krajów). Oprócz popularnych języków – niemiecki, hiszpański włoski, francuski, coraz częściej zaczynają być poszukiwane niszowe języki – skandynawskie, flamandzki, węgierski którymi mało kto się posługuje za granicą, ale również chiński ze względu właśnie na współprace z chińskimi eksporterami, czy rosyjski i ukraiński, ze względu na dużą ilość pracowników w Polsce tegoż pochodzenia.  

co studiować aby znaleźć pracę

Finanse i księgowość 

Z finansami i księgowością można zapoznać się już na poziomie szkoły średniej, wybierając technikum ekonomiczne.  Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pogłębiać swoją wiedzę na studiach lub zacząć jej zdobywanie w tej tematyce na studiach. Studia w dziedzinie finansów i księgowości znajdziesz na uniwersytetach. Kierunki jakimi warto się zainteresować to ekonomia, finanse i rachunkowość. Księgowy może liczyć na wynagrodzenie ok. 3,7-5,7 tys. zł. Wraz ze wzrostem doświadczenia i awansem nawet więcej. 

Marketing 

W obecnych realiach, każda firma która chce utrzymać się na rynku musi zadbać o własną promocję. W każdej większej firmie istnieje dział marketingu, a wiele firm korzysta z usług wyspecjalizowanych agencji marketingowych. Z biegiem czasu pracy dla marketingowców na pewno nie będzie ubywać. Nie zastąpią jej roboty, a też nie każdy został obdarzony taką kreatywnością, aby móc realizować się w tym zawodzie. Studia w dziedzinie marketingu są powszechnie dostępne na uczelniach wyższych. Często kierunki marketingu są powiązane z innymi dziedzinami – komunikacją, dziennikarstwem, psychologią, biznesem, albo są bardziej wyspecjalizowane – marketing międzynarodowy, marketing internetowy. Mediana zarobków specjalisty ds. marketingu to prawie 5 tys. brutto. 

co studiować aby znaleźć pracę

Już wiesz, co warto studiować, aby znaleźć pracę. A jeśli interesują Cię studia w Warszawie? Sprawdź ofertę na uczelni wyższych na naszej stronie

Jeśli masz ochotę, to podziel się w komentarzach, jakie studia planujesz podjąć. Może zainspirujesz innych:)

Źródła: 

red. Gosia Słowicka