Najpopularniejsze kierunki studiów i uczelnie w Polsce! Raport MEN 2021

W roku akademickim 2021/22 na studia pierwszego stopnia przyjęto ponad 300 tys. kandydatów. Zatem pomimo pandemii ani uczelnie, ani maturzyści nie zwalniają tempa, a kolejny rocznik już złożył swoje deklaracje maturalne. Część maturzystów zapewne już wie, gdzie i co będą chcieli studiować, a inni podejmą tę decyzję w najbliższych miesiącach. Dla obu grup (i nie tylko) poniższy artykuł może dostarczyć odpowiedzi na kilka ciekawych pytań, pokazujących trendy w wyborach kandydatów na studia. Które kierunki studiów wybierają oni najczęściej? Na które kierunki najtrudniej się dostać? Które uczelnie cieszą się największą popularnością?

Najpopularniejsze kierunki studiów 2021

Według informacji udzielonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki najwięcej studentów na studia pierwszego stopnia zostało przyjętych na kierunku informatyka (36 026 osób), który już od dłuższego czasu góruje w rankingach. Niewiele dalej znajduje się psychologia z 35 64 przyjętymi osobami. Kolejne miejsca obejmują zarządzanie, kierunek lekarski, prawo i ekonomia. Do tego momentu ranking wygląda jak w roku poprzednim. Dalej znajduje się filologia angielska, która w tym roku wyprzedziła finanse i rachunkowość. Dalej budownictwo, pielęgniarstwo, fizjoterapia, biotechnologia i poniżej 10 tys. przyjętych osób: logistyka, administracja, informatyka stosowana oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. W stosunku do zeszłego roku, z czołówki wypadły automatyka i robotyka oraz mechanika i budowa maszyn na rzecz pielęgniarstwa i informatyki stosowanej.

najpopularniejsze kierunki studiów 2021/22

Najbardziej oblegane kierunki studiów 2021

Liczba miejsc na dany kierunek nie jest taka sama. Niektóre kierunki prowadzone są na małej liczbie uczelni lub kierunek ze względu na swój charakter nie pozwala na przyjęcie dużej liczby osób na jeden rok. Dlatego na niektóre kierunki dostać się jest wyjątkowo ciężko. W roku 2021 najbardziej oblegane kierunki studiów, z liczbą chętnych na jedno miejsce, przedstawiono poniżej.

 1. Inżynieria nanostruktur: 27,8
 2. Koreanistyka: 26,6
 3. Zielone technologie: 25,1
 4. Inżynieria internetu rzeczy: 22,0
 5. Komunikacja wizerunkowa: 18,3
 6. Filologia orientalna – japonistyka: 16,2
 7. Mechanika i projektowanie maszyn: 16,0
 8. Orientalistyka – japonistyka: 15,8
 9. Anglistyka: 15,7
 10. Automatyka, robotyka i systemy sterowania: 15,5
 11. Automatyka, cybernetyka i robotyka: 15,4
 12. Orientalistyka – sinologia: 14,7
 13. Finanse, bankowość, ubezpieczenia: 13,6
 14. Zarządzanie i prawo w biznesie: 13,5
 15. Informatyka i systemy informacyjne: 13,2
 16. Projektowanie i budowa jachtów: 13,2
 17. Sztuczna inteligencja: 12,7
 18. Matematyka i analiza danych: 12,5
 19. Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej: 12,4
 20. Studia nad Japonią: 12,0

Można zauważyć, że najbardziej oblegane kierunki są związane z informatyką, AI, automatyką, japonistyką czy zarządzaniem. W przeciwieństwie do najpopularniejszych kierunków te najbardziej oblegane, pozwalają na zdobycie wiedzy w wąskiej dziedzinie. Związanym z tym minusem jest to, że absolwenci chcący pracować w zawodzie nie zawsze mogą przebierać w stanowiskach, na których chcą podjąć pracę – nie mają do wyboru szerokiej gamy możliwości tak jak np. absolwenci zarządzania czy informatyki. Jednak dużym plusem ukończenia kierunku kształcenia w wąskim obszarze wiedzy jest szansa na bycie specjalistą w swojej dziedzinie, co przekłada się chociażby na wynagrodzenie.

Warto zwrócić uwagę, że wśród dwudziestu najbardziej obleganych kierunków studiów w 2021 roku aż 5 związanych jest z krajami azjatyckimi. Koreanistyka, orientalistyka – sinologia (nauka o wszystkim, co dotyczy Chin) oraz 3 związane z Japonią: filologia orientalna – japonistyka, orientalistyka – japonistyka oraz studia nad Japonią. Zainteresowani mogą zajrzeć do artykułu Japonistyka – studia dla każdego! Gdzie studiować?

Najpopularniejsze polskie uczelnie 2021

W roku akademickim 2021/22 największą popularnością wśród kandydatów na studia cieszyły się kolejno Politechniki – Gdańska (8,2), Warszawska (7,7), Poznańska (6,2), dalej Uniwersytet Warszawski (5,3), a za nim Politechnika Łódzka (5,3). Uczelnie te odnotowały ponad 5 osób chętnych na jedno miejsce. Kolejne miejsca zajmują Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (4,9), Uniwersytet Warszawski (4,8), Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy (4,6), WSB w Toruniu, Wyższa Szkoła Menadżerska w Warszawie oraz krakowski Uniwersytet Jagielloński (4,5), UKSW w Warszawie (4,4), Uczelnia Łazarskiego oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (4,3), Uniwersytet w Lublinie (4,2), Uniwersytet Gdański na równi z AGH w Krakowie (4,1).

Najczęściej wybierane uczelnie 2021

Najchętniej wybierane uczelnie niepubliczne 2021

A które uczelnie niepubliczne cieszą się największą popularnością wśród kandydatów? Na prowadzeniu znajduje się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie z 6 045 kandydatami, WSB w Poznaniu (5 144 kandydatów) oraz WSB w Gdańsku (4 389 kandydatów). W dalszej części zestawienia dominują niepubliczne uczelnie w Warszawie – to tam można znaleźć ich najwięcej.

red. Małgorzata Słowicka

Źródła:

Może Cię zainteresować:

Polub nasz fanpage Mapa Akademicka na Facebooku oraz oraz zaobserwuj @mapakademicka Instagramie.