Japonistyka – studia dla każdego! Gdzie studiować?

japonistyka

Kierunek japonistyka, czy też filologia japońska, to doskonały wybór dla wszystkich miłośników “Kraju Kwitnącej Wiśni”. Studia z japonistyki pozwalają na poznanie języka Japończyków, ich kultury, zwyczajów i sposobu bycia w bardzo kompleksowy sposób. Sprawdź, czego nauczysz się na japonistyce! Jakie perspektywy zawodowe mają absolwenci tego kierunku? Gdzie można studiować japonistykę i co jest brane pod uwagę podczas rekrutacji?

Czego nauczysz się na kierunku japonistyka?

Studia z japonistyki pozwalają na opanowanie języka japońskiego (oraz piśmiennictwa) na poziomie umożliwiającym komunikację w tym języku. Dodatkowo studenci japonistyki zapoznają się z kulturą Japonii – historią, sztuką, filozofią, religią czy normami społecznymi wynikającymi z wielowiekowej tradycji kraju. Jednak ważną rolę odgrywa również kultura Japonii współcześnie – czego nie można pominąć na studiach na kierunku japonistyka. Ramen, sushi, Mario, Pikatchu, anime, to znane na całym świecie elementy kultury japońskiej. Dlatego absolwenci japonistyki z pewnością będą obeznani z japońską kuchnią, produkcjami filmowymi, komiksami oraz najbardziej rozpoznawalnymi grami japońskich twórców.

Perspektywy zawodowe po kierunku japonistyka

Absolwenci filologii japońskiej przygotowują się do pracy w firmach o japońskich korzeniach, których kultura pracy jest nacechowana zwyczajami i podejściem do pracy rodzimych Japończyków. Absolwenci znajdują również pracę w przedsiębiorstwach współpracujących z firmami japońskimi, gdzie znajomość kultury i języka będzie wykorzystywana w procesie negocjacji, realizacji transakcji czy zdobywania nowych rynków.

Po ukończeniu japonistyki można liczyć również na znalezienie pracy w instytucjach kultury, mediach, instytucjach oświaty, instytucjach samorządowych i rządowych ds. stosunków międzykulturowy.

Gdzie studiować japonistykę? Uczelnie w Warszawie.

Kierunek jest dostępny na dwóch warszawskich uczelniach – Uniwersytecie Warszawskim i prywatnej Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski prowadzi kierunek orientalistyka – japonistyka na Wydziale Orientalistycznym. Studia realizowane zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym, na studiach I i II stopnia.

Przy rekrutacji na kierunek orientalistyka – japonistyka, na Uniwersytecie Warszawskim, pod uwagę brane są wyniki z egzaminów maturalnych z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych na wydziale Kultury Japonii oferuje kierunek kulturoznawstwo, którego program koncentruje się na kulturze Japonii. Studenci kierunku kulturoznawstwo na PJATK zapoznają się również z zagadnieniami związanymi z technikami komputerowymi i współczesnymi mediami. Znajomość obróbki obrazu, obróbki tekstu czy reklamy, daje multidyscyplinarną wiedzę i poszerza perspektywy zawodowe. Uczelnia daje możliwość realizacji kierunku zarówno na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych.

Dodatkową opcją jest możliwość wyjechania na stypendium do Japonii i realizacja studiów na tamtejszych uczelniach. Stypendia trwają od kilku miesiąc do dwóch lat, a wyjechać można już po roku studiowania. Opcja ta jest dostępna dla najlepszych uczniów kierunku.

Podczas rekrutacji na kierunek kulturoznawstwo na PJATK, pod uwagę brane są egzamin maturalny z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Zainteresowanym polecamy zapoznać się z krótkim webinarem na temat kierunku.

***

Może Cię zainteresować:

red. Małgorzata Słowicka

One thought on “Japonistyka – studia dla każdego! Gdzie studiować?

  1. Pingback: Najpopularniejsze kierunki studiów i uczelnie w Polsce! Raport MEN 2021 – Warszawska Mapa Akademicka

Komentarze zamknięte.