School of Form

School of Form, katedra projektowania Uniwersytetu SWPS, oferuje 4-letnie studia licencjackie. Nad unikalnym programem nauczania, który łączy elementy edukacji projektowej i humanistycznej, pracował zespół ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy Eindhoven, mentorki School of Form. Studenci mają do dyspozycji 7 świetnie wyposażonych pracowni i warsztatów, pracują w małych zespołach pod okiem projektantów - praktyków o uznanej na rynku renomie. Mają również kontakt z firmami i instytucjami – Allegro, Tołpą, Ikea, LPP czy Malta Festival Poznan, dla których w ramach zajęć projektują usługi, obiekty czy rozwiązania. Szkoła zlokalizowana jest specjalnie
w zaaranżowanym skrzydle warszawskiego kampusu Uniwersytetu SWPS.

Studio ceramiczne

Studio ceramiczne jest świetnie wyposażone i w pełni przygotowane do realizacji ceramicznych projektów. Studenci poznają tu cały proces projektowy: począwszy od szkicu aż do gotowego produktu. Prace wykonują w glinie oraz porcelanie, a modele sporządzają w gipsie. Podczas warsztatów tworzą ręcznie unikatowe przedmioty wg autorskiego projektu, uczą się toczyć na kole garncarskim i korzystać z wyciskarki, odlewają formy gipsowe.

Pracownia jest dostępna dla wszystkich studentów, a prowadzący zajęcia zapewniają wsparcie przy realizacji każdego projektu.

Z czego można korzystać?

Studio jest podzielone część do pracy z plastyczną gliną i odlewami porcelanowymi oraz modelarnię, gdzie powstają modele oraz formy gipsowe. Półki wypełniają profesjonalne narzędzia do formowania, modelowania, wycinania i ozdabiania. Sercem pracowni są dwa piece do wypalania ceramiki.

W studio znajdują się też koło garncarskie, wyciskarka z wymiennymi końcówkami, walcarka, komora do szkliwienia i mieszalnik do recyklingu gliny, a także różnorodne barwniki związki chemiczne, co pozwala na eksperymenty z kolorem i fakturą przedmiotów.

Studio foto-wideo

Studio foto-wideo to profesjonalnie wyposażona pracownia, w której w zależności od tematyki zajęć i realizowanego projektu studenci można wcielić się w rolę fotografa, oświetleniowca, operatora kamery, scenografa a nawet reżysera. To miejsce, w którym studenci eksperymentują z kadrem, poznają możliwości gry światłem, testują różne kompozycje i odkrywają w sobie nowe talenty.

Z czego można korzystać?

Studenci pracują i uczą się, wykorzystując nowoczesny sprzęt takich marek, jak Canon, Sony, Manfrotto, Fomei czy Quantuum. Do ustawienia odpowiedniego światła używają lamp studyjnych wyposażonych w softbox, czasze do oświetlenia tła, strumienice i filtry. Aby wykonać ostre zdjęcia, korzystają ze statywów różnego rodzaju i wielkości. Do ich dyspozycji są także stoły bezcieniowe, wyzwalacze i światłomierze. Ze studia można także korzystać bezpłatnie poza godzinami zajęć.

Pracownia krawiecka

Nasza pracownia krawiecka to miejsce, gdzie projekty modowe nabierają rzeczywistych kształtów, czas liczony jest w centymetrach, a rytm dnia wyznaczają dźwięki maszyn do szycia. Tutaj studenci poznają tajniki rzemiosła krawieckiego – uczą się nowoczesnych i tradycyjnych technik szycia, tkania, haftu, tworzenia konstrukcji, myślenia przestrzennego, znajomości materiałów i sposobów ich barwienia. Z czasem „stebnowanie”, „fastryga”, „lamowanie”, „pętelkowanie” oraz inne pojęcia krawieckie przestają brzmieć zagadkowo, a spod rąk studentów wychodzą oryginalne ubrania i dodatki.

Z czego można korzystać?

Pracownia krawiecka składa się z dwóch części. Pierwsza to sala z profesjonalnym parkiem maszynowym. Znajdują się tu m.in. stebnówki, czyli przemysłowa wersja domowego Łucznika ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami; maszyna do szycia ciężkiego, na której z łatwością można wykonać duże i składające się z kilku warstw projekty (np. pokrowce na meble), renderka i overlocki do szycia tkanin elastycznych, a także mereżka do ozdobnego wykańczania strojów.

Druga część pracowni to miejsce sprzyjające pracy twórczej, służące czasem jako kulisy dla szkolnych pokazów mody. Tutaj studenci poznają tajniki pracy projektanta mody, spotkają się z wykładowcami i prowadzą inspirujące dyskusje.

Pracownia prototypowania

Częściami składowymi pracowni są warsztat ślusarski, warsztat stolarski oraz warsztat maszyn numerycznych.

W warsztacie ślusarskim studenci ćwiczą obróbkę metalu, drewna, materiałów drewnopochodnych, polimerów, poliuretanów, konglomeratów oraz własnych tworzyw, powstałych w procesie projektowym. Do ich dyspozycji jest park maszynowy składający się z kilkudziesięciu maszyn, elektronarzędzi i setek narzędzi do obróbki metalu o różnym stopniu zaawansowania. Do dyspozycji studentów są takie urządzenia, jak: pilarka taśmowa do metalu, spawarka MIGMAG do spawania w osłonie gazowej, imadła ślusarskie, tokarka, szlifierka, gilotyna, giętarka do rur, zaginarka do blach oraz stoły spawalnicze.

W stolarni studenci uczą się tradycyjnych oraz nowoczesnych technik obróbki drewna. Poznają  specyfikę drewna: jego możliwości oraz ogromny potencjał ekologiczny i wizualny. Korzystając z profesjonalnego wyposażenia warsztatu, pod okiem doświadczonej kadry, przechodzą wszystkie etapy procesu projektowego: od roboczego prototypu po dopracowany w szczegółach finalny produkt. Wszystko po to, by każdy szkic i myśl projektową urzeczywistnić w materiale – co jest niezbędną kompetencją projektanta. Do dyspozycji studentów są takie maszyny, jak: pilarki tarczowe, frezarki, tokarka do drewna, piła taśmowa, wiertarki pionowe i poziome oraz szlifierki. W zasięgu ręki zawsze są elektronarzędzia, m.in. wyrzynarki, wkrętarki, szlifierki, strug elektryczny, frezarka górnowrzecionowa, wiertarki ręczne.

Warsztat maszyn numerycznych to miejsce, w którym można opanować wiele umiejętności manualnych i jednocześnie nauczyć się projektowania i prototypowania technologii z wykorzystaniem metod numerycznych. Studenci sprawdzają się tutaj w kilku rolach: naukowców, technologów, konstruktorów, programistów. Jednocześnie zdobywają kompetencje, które umożliwiają im współpracę z przemysłem na równych zasadach. Mają do dyspozycji roboty Kuka, oraz roboty pięcioosiowe, wielozadaniowe, laser, ploter termiczny oraz drukarki 3D.

STUDIA WYŻSZE

  • Zastępca dyrektora marketingu ds. rekrutacji: Agata Wysocka
    22 517 96 11, 22 517 96 35
  • rekrutacja@swps.edu.pl
  • ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa, hol główny, parter
  • Godziny pracy
    poniedziałek-piątek: 8.00-18.00
    soboty: 10.00-14.00