Którzy uczniowie będą uczestniczyć w 30-minutowych lekcjach? Jakie inne zmiany wprowadza MEN? Nowe rozwiązania prawne, wprowadzone na rok szkolny 2020/21 już obowiązują
Dla kogo lekcje trwające 30 minut?
W roku szkolnym 2020/21 wszystkie lekcje prowadzone zdalnie będą mogły trwać od 30 do 60 minut, z zaznaczeniem, że podstawowy wymiar trwania lekcji to 45 minut. Każdy uczeń może się spotkać z krótszymi lub dłuższymi lekcjami. O tym ile będą trwały zajęcia zdecydują dyrektorzy szkół.
Dopuszczona została również czasowa modyfikacja planu zajęć, o czym także decyduje dyrektor, po konsultacji z radą pedagogiczną.
Nie tylko skrócone lekcje, czyli co z indywidualnym nauczaniem?
Nowe rozporządzenie dotyczy również dzieci i młodzieży objętej indywidualnym nauczaniem. W roku szkolnym 2020/21 tacy uczniowie nie będą musieli realizować zajęć lekcyjnych w bezpośrednim kontakcie z nauczycielami. Dopuszczone zostało zastosowanie technik i metod nauczania na odległość.
Aby uczeń objęty indywidualnym tokiem studiów mógł skorzystać z lekcji online, jego rodzice (lub sam uczeń, gdy jest pełnoletni) muszą zgłosić się z wnioskiem do dyrektora szkoły lub przedszkola. Dzięki temu uczeń będzie mógł odbywać wszystkie zajęcia lekcyjne (lub ich część) z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Dlaczego dopuszczono lekcje trwające 30 i 60 minut?
Wprowadzenie rozporządzenie ma być udogodnieniem dla szkół. Dzięki zwiększeniu elastyczności w czasie trwania lekcji i sposobie realizacji zajęć indywidualnych, szkoły mają możliwość wybrania najdogodniejszej dla nich opcji, uwzględniającej charakter prowadzonych zajęć.
***
Więcej informacji na stronie gov.pl.
Aktualne informacje dostępne na stronie Mapa Akademicka.
Komentarze zamknięte.