Coraz bliżej rozpoczęcie roku akademickiego 2020/21, które wiąże się z trudnymi decyzjami władz uczelni. To wszystko oczywiście ze względu na pandemię koronawirusa. Zarówno studenci jak i pracownicy uczelni zastanawiają się jak będą realizowane programy nauczania w tym roku. Część uczelni wydała już decyzje w tej sprawie. Które uczelnie zdecydowały się na studia online, a które będą prowadzić zajęcia stacjonarnie?
Każda Uczelnia jest w innej sytuacji i ma różne możliwości w zakresie formy realizacji studiów. Tak samo nie na każdym kierunku prowadzenie zajęć online zapewni rzetelne przekazanie wiedzy ujętej w programie nauczania.
Które uczelnie wprowadzają studia online?
Studia w całości realizowane przez internet organizuje niewiele uczelni. Z pewnością, z taką formą nauczania będą mieli do czynienia studenci Collegium Civitas i Politechniki Warszawskiej, ale tylko na wybranych kierunkach.
Najczęściej wybieraną formą prowadzenia zajęć jest system mieszany – część zajęć realizowana jest online, część stacjonarnie. Studenci na uczelnie będą musieli się udać, aby wziąć udział w ćwiczeniach i laboratoriach, których realizacja w trybie online jest utrudniona lub niemożliwa.
Uczelniami deklarującymi realizację zajęć hybrydowo w najbliższym semestrze są:
- Politechnika Warszawska,
- Uczelnia Łazarskiego,
- Uczelnia Vistula (zajęcia dydaktyczne dla 1 roku od 19 października),
- Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia,
- Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej,
- Wyższa Szkoła Menadżerska w Warszawie,
- Uniwersytet Warszawski (zajęcia dydaktyczne od 15 października).
Nie mamy informacji od żadnej uczelni współpracującej z Mapą Akademicką, która zdecydowała by się na realizację zajęć w pełni stacjonarnie.
Zasady bezpieczeństwa wprowadzane na uczelniach
Nadal brak informacji, od uczelni, o zasadach realizacji zajęć w trybie stacjonarnym. Deklarują one przestrzeganie sanitarnych wymogów, brak jednak szczegółów. Wprowadzane zasady bezpieczeństwa będą przekazywane do informacji tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego.
Na chwilę obecna wiadomo tylko, że część uczelni deklaruje realizację zajęć stacjonarnych w małych grupach. Zajęcia w dużych grupach (seminaria, wykłady) będą odbywać się online.
red. Małgorzata Słowicka