Umowa sprzedaży – warsztaty prawne dla licealistów

UMOWA SPRZEDAŻY: PRAWA KONSUMENTA, A OBOWIĄZKI SPRZEDAWCY”- WARSZTATY PRAWNE DLA LICEALISTÓW

Już w najbliższą środę Studencka Poradnia Prawna ALK zaprasza uczniów szkół średnich na kolejne warsztaty online, których tematem będą umowy sprzedaży w szczególności prawa konsumenta i obowiązki sprzedawcy. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in.: co może być przedmiotem umowy sprzedaży, czego może domagać się konsument oraz czy osoba poniżej 18. roku życia może być stroną takiej umowy? Omówione zostaną także zasady nawiązywania umowy sprzedaży a także warunki dokonywania sprzedaży na odległość oraz poza lokalem przedsiębiorstwa. Warsztat poprowadzą Aleksander Bojko i Jakub Figura.

Spotkanie odbędzie się tuż przed świętami, 22.12.2021 r. o godz. 12.00. Poprowadzą je studenci prawa Akademii Leona Koźmińskiego, działający w Studenckiej Poradni Prawnej. Zajęcia będą odbędą się w formie online. Zapisy na spotkania uruchomione zostały na stronie www ALK oraz profilu na Facebooku.

TERMIN: 22.12.2021, godz. 12:00

TEMAT: „Umowa sprzedaży: prawa konsumenta, a obowiązki sprzedawcy”

PROWADZĄCY: Aleksander Bojko i Jakub Figura
LINK REJESTRACJI:
https://form.jotform.com/213412685076355

DLACZEGO TEAMAT JEST WAŻNY DLA LICEALISTÓW?

W trakcie warsztatów zostaną poruszone między innymi kwestie uprawnień przysługujących konsumentowi oraz obowiązki sprzedawcy przy naprawie, wymianie, bądź zwrocie towaru. Omówione zostaną także zakupy dokonywane przez Internet oraz stacjonarnie.

Każdy z nas dokonuje różnych zakupów, które nie zawsze okazują się trafne- mówi Bartosz Baranowski ze Studenckiej Poradni Prawnej. Warto wiedzieć, co możemy zrobić w takiej sytuacji, żeby otrzymać odpowiedni towar lub zwrot pieniędzy. Celem Studenckiej Poradni Prawnej (SPP) jest szerzenie wiedzy na temat prawa. Warsztaty są okazją do przekazania uczniom szkół średnich wiedzy prawniczej
w przystępnej formie, przekazania kilku praktycznych wskazówek od starszych kolegów. Dzięki nim uczniowie będą mogli zdobyć szerszą wiedzę o prawie, które obowiązuje ich na co dzień.

SPOTKANIA W STYCZNIU – TEMATYKA WARSZTATÓW- TERMINY – REJESTRACJA

Spotkania noworoczne koncentrować się będą na zagadnieniach z prawa karnego oraz prawa pracy. Podczas pierwszego, styczniowego, spotkania uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mieli okazję, aby zwiększyć swoją wiedzę o zagadnienia związane z zatrzymaniem. Poprowadzą je Oskar Skarbek i Jan Rosa. Poruszone podczas spotkania kwestie pozwolą uzyskać odpowiedzi m.in. na pytania: kiedy i na jak długo policja ma prawo dokonać zatrzymania, jakie prawa przysługują osobie zatrzymanej oraz co jest jej obowiązkiem.
Postępowanie karne

TERMIN 05.01.2022, godz. 12:00

TEMAT: „Instytucja zatrzymania oraz prawa i obowiązki osoby zatrzymanej przez organy ścigania”
PROWADZĄCY: Oskar Skarbek i Jan Rosa

LINK REJESTRACJI: https://form.jotform.com/213412626112341

Drugie spotkanie styczniowe będzie czwartym spotkaniem całego cyklu. Temat, który zastanie poruszony jest niezwykle aktualny i dotyczy posiadania lub rozpowszechniania substancji zakazanych, jakimi są narkotyki. Patrycja Żochowska i Michalina Kuśmierek opowiedzą o tym, jaka odpowiedzialność karna grozi za przestępstwa narkotykowe oraz przeanalizują przestępstwa związane z narkotykami, np. za rozpowszechnianie i posiadanie substancji zabronionych.

Prawo karne

TERMIN 12.01.2022, godz. 12:00

TEMAT:„A co Ty wiesz o narkotykach?”

PROWADZĄCY: Patrycja Żochowska, Michalina Kuśmierek
LINK REJESTRACJI:
https://form.jotform.com/213412483645353 

Przedostatnie, piąte, spotkanie skoncentruje się wokół prawa pracy. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi pierwszego zatrudnienia. Pytania, na które uzyskają odpowiedzi, tom.in.: czy osoba poniżej 18. roku życia może być pracownikiem, na jakiej podstawie może zostać nawiązany stosunek pracy lub inny stosunek cywilnoprawny oraz jakie obowiązki mają pracodawca i pracownik względem siebie. Prowadzącą spotkanie będzie Maria Śledziewska.

Prawo pracy

TERMIN 19.01.2022, godz. 12:00

TEMAT: „Praca dla licealisty – Kto? Kiedy? Jak?”

PROWADZĄCA: Maria Śledziewska 

LINK REJESTRACJI: https://form.jotform.com/213412285739357 

Ostatnie spotkanie to analiza zagadnień z prawa karnego dotyczące aspektów medycznych. Prezentacja poruszy temat grożącej lekarzowi odpowiedzialności karnej za popełnione błędy w sztuce. Magdalena Podgrudna i Paweł Dzialuk opowiedzą o procesach grożących lekarzom i pacjentom.

Prawo karne – aspekt medyczny

TERMIN 26.01.2022, godz. 12:00

TEMAT: „Odpowiedzialność karna w medycynie – lepiej być lekarzem czy prawnikiem lekarza?”
PROWADZĄCY: Magdalena Podgrudna, Paweł Dzialuk
LINK DO REJESTRACJI:
https://form.jotform.com/213412519692355 

TERMINY I FORMA WARSZTATÓW

Spotkania zostały zaplanowane cyklicznie, o stałej porze, tj. w środy o godzinie 12:00, w okresie 15.12.2021-26.01.2022. Zapisy odbywają się poprzez stronę www oraz wydarzenia w profilu na Facebooku ALK. Po rejestracji uczestnicy otrzymają mailem link do spotkania. Platforma wykorzystywana do transmisji to MS Teams.

DODATKOWE INFORMACJE – STUDENCKA PORADNIA PRAWNA

Studencka Poradnia Prawna ALK to poradnia numer 2 według Rankingu Wydziałów Prawa Rzeczpospolitej 2021. Opiekunem Poradni jest dr Mateusz Woiński z Katedry Prawa Karnego.
Działalność w Poradni prowadzona jest pro bono. Pomoc prawną mogą uzyskać tu osoby gorzej sytuowane, których nie stać na skorzystanie z usług kancelarii. Nauka polega na metodzie studium przypadku. Student poszukuje rozwiązań na konkretne problemy prawne. Działalność Poradni opiera się na sporządzaniu opinii prawnych i pism procesowych. Stanowi to właściwe przygotowanie do wykonywania profesji prawniczych. Student ma okazję poznać specyfikę pracy z klientem. Kolegium Prawa ALK organizuje dla członków Poradni specjalistyczne szkolenie psychologiczne, na którym przekazywane są podstawowe umiejętności pracy z klientem, w tym z tzw. trudnym klientem.