Prawo i administracja

Gdzie studiować prawo?

Kierunek:

studia prawnicze

Prestiż studiów prawniczych jest niepodważalny, a sam kierunek cieszy się dużym powodzeniem wśród kandydatów na studia. Dlaczego tak jest? Dlaczego idzie się na studia prawnicze i co można po nich robić? Ile zarabia prawnik? Jak wyglądają studia prawnicze? Gdzie można studiować prawo i ile to kosztuje? Odpowiedzi w poniższym artykule.

Dlaczego idzie się na studia prawnicze?

Z badań przeprowadzonych na 750 studentach prawa Uniwersytetu Wrocławskiego wynika, że największą motywacją studentów do podjęcia studiów prawniczych jest kolejno: zainteresowanie prawem (84,24%), prestiż zawodu prawnika (72,67%), chęć pomagania innym (72,67%) oraz łatwość w znalezieniu pracy (72,40%). Jak widać motywacje są różne.

Co można robić po studiach prawniczych?

Co można robić po studiach prawniczych? Absolwenci prawa to często pracownicy dużych korporacji, np. z sektora handlu czy bankowości i założyciele własnych kancelarii, w których świadczą usługi doradcze. Może to być ogólna pomoc prawnicza, ale również bardziej szczegółowa, np. w zakresie podatków, ubezpieczeń i inwestycji. Po studiach prawniczych, oczywiście można też, pracować jako notariusz czy komornik. Ale to nie wszystko. Absolwent prawa może zajmować się również doradztwem prawnym, w innych miejscach, wymagających wiedzy prawniczej. Można tutaj wyróżnić administrację publiczną, instytucje administracji europejskiej, fundacje czy ośrodki badawcze.

Ile zarabia prawnik?

Według portalu pracuj.pl prawnik/radca prawny zarabia przeciętnie 8300 zł brutto. Czy to dużo? To zależy. Między innymi od oczekiwać, ale porównując tę kwotę do przeciętnego wynagrodzenia za rok 2019, które wynosi 4918,17 zł, to przeciętne wynagrodzenie wśród radców prawnych, może wydawać się spore.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, co warunkuje takie wynagrodzenie. Poza oczywistym stażem pracy dochodzi wielkość firmy i jej lokalizacja. Większe firmy, światowe korporacje są w stanie zapewnić swoim pracownikom większe wynagrodzenie niż rodzinne biznesy. Tak samo prawnicy w dużym mieście mogą liczyć na większe zarobki niż ci z mniejszych miasteczek.

Przebieg studiów

Studia prawnicze, są to jednolite studia magisterskie trwające 5 lat. Po uzyskaniu tytułu magistra prawa, przychodzi czas na tak zwaną aplikację. Jest to praktyka, która ma przygotować studentów prawa do wykonywania swojego zawodu. Sama aplikacja trwa od roku do 4 lat, w zależności od rodzaju aplikacji. Można wybrać m. in. aplikację adwokacką, radcowską, sędziowską, prokuratorską, komorniczą, legislacyjną czy kuratorską. Po aplikacji należy zdać egzamin państwowy, potwierdzający ukończenie studiów. i umożliwiający wykonywanie zawodu.

Gdzie studiować prawo?

Wybór uczelni jest kolejnym ważnym krokiem, po wyborze kierunku studiów wyższych. Wynika to z faktu różnego poziomu kształcenia i prestiżu poszczególnych uczelni, co przekłada się na atrakcyjność absolwentów na rynku pracy.

Jeśli zależy Ci na ukończeniu studiów na renomowanej uczelni, warto zajrzeć do rankingów uczelni i prowadzonych przez nie kierunków.

Biorąc pod uwagę warszawskie uczelnie (wg Rzeczpospolita – Ranking Wydziałów Prawa 2019) w Warszawie ranking wydziałów prawnczych przedstawia się następująco:

  1. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie
  2. Uniwersytet Warszawski
  3. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  4. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
  5. Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
  6. Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie

W rankingu, pod uwagę brane są potencjał naukowy uczelni, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. Więcej informacji o sposobie sporządzania rankingu i punktów uzyskanych przez poszczególne uczelnie na stronie Rzeczpospolitej.

W przypadku studiów prawniczych, zdecydowanie przeważa oferta uczelni niepublicznych. Z powyższego zestawienia jedynie Uniwersytet Warszawski reprezentuje uczelnie publiczne. Oznacza to, że podjęcie studiów prawniczych, w większości przypadków, będzie wiązało się z opłaceniem uczelni.

Ile kosztują studia prawnicze? Czy to dużo?

Studia prawnicze na warszawskich uczelniach kosztują od 25 tys. zł do 49,5 tys. zł za 5 lat studiowania. Czy to dużo? w porównaniu do innych kierunków to tak, ale zdarzają się jeszcze droższe studia, np. lekarskie.

Chcąc studiować prawo na uczelni publicznej, z rankingu, możesz wybrać tylko Uniwersytet Warszawski. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Prawo można również ukończyć, bez płacenia za studiowanie, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie studia stacjonarne są nieodpłatne, a studia niestacjonarne sporo tańsze niż na UW. Roczny koszt wynosi 6 500 zł.

Z reguły studia niestacjonarne są tańsze od stacjonarnych. Zbiorcza tabela kosztów studiów prawniczych znajduje się poniżej.

Jeśli rozważasz studia prawnicze, to możesz zastanawiać się jak zorganizować taką kwotę pieniędzy na raz. Na szczęście większość Uczelni nie wymaga płacenia za cały rok studiów z góry. Często zdarza się, że studenci, mogą dokonywać opłat za studia, za każdy semestr osobno lub rozłożyć opłaty na raty, np. miesięczne. Niestety, im więcej rat, tym więcej będą kosztować studia, ponieważ składają się one na większą sumę.

W niektórych przypadkach studenci mogą liczyć na stypendia lub zniżki. Szczegółowe informacje są umieszczone na stronach uczelni w zakładkach “opłaty”. Warto, przed rozpoczęciem studiów, zorientować się na jakie wsparcie możesz liczyć i jaki wariant opłat będzie dla Ciebie najdogodniejszy.

Poznaj 6 powodów dlaczego warto studiować w Warszawie i zapoznaj się z ofertami warszawskich uczelni na Mapa Akademicka.