Studia I stopnia – licencjackie czy inżynierskie? To pytanie które stawia sobie wielu uczniów szkół średnich, planujących dalszą edukację. Czym tak naprawdę różnią się studia licencjackie od inżynierskich? O jaki tytuł warto się ubiegać na I stopniu studiów? Nie ma prostych odpowiedzi i każdy przypadek jest wyjątkowy, ale opowiemy Ci o wszystkim co musisz wiedzieć, aby podjąć możliwie najlepszą decyzje! Zapraszamy.
Krok pierwszy: Dowiedz się czym się różnią studia licencjackie od inżynierskich.
1. Czas trwania
Studia licencjackie trwają z reguły 3 lata. Na ukończenie studiów inżynierskich potrzeba od 3,5 roku do 4 lat. Wszystko zależy od układających program kierunków na danej uczelni. Czas trwania wybranego kierunku można sprawdzić na stronie uczelni.
2. Uzyskany tytuł
Ukończenie studiów inżynierskich gwarantuje tytuł inżyniera, a tym samym świadczy o określonych umiejętnościach absolwenta. Tytuł inżyniera jest często podawany w wymaganiach w ofertach pracy, więc jego zdobycie otwiera wiele drzwi. Natomiast ukończenie studiów licencjackich daje możliwość pracy wszędzie tam, gdzie wymagane jest ukończenie studiów wyższych, niekoniecznie inżynierskich.
3. Tematyka kierunków
Studia licencjackie to głównie kierunki z zakresu nauk ekonomicznych, społeczno-humanistycznych czy przyrodniczych. Studia inżynierskie dotyczą nauk inżynieryjno-technicznych i są prowadzone tylko przez uczelnie techniczne (w odróżnieniu od studiów licencjackich – te mogą być prowadzone przez uczelnię techniczną).
Krok drugi: Oceń rynek pracy.
1. Plany zawodowe
Chodzą Ci już po głowie zawody, w których chciałbyś się sprawdzić? Albo sektory, które interesują Cię bardziej? Niezależnie od odpowiedzi warto, abyś skonfrontować się z poniższymi pytaniami:
- Które zawody najbardziej mnie fascynują/ciekawią?
- W jakich zawodach będę w stanie zarabiać satysfakcjonującą mnie pensję? Powiedzmy sobie szczerze, możliwość osiągniecia większych zarobków w niektórych zawodach, jest ograniczone. Mowa tutaj na przykład o administracji publicznej czy pracy nauczyciela.
- Czy wolę pracować dla kogoś czy może powinienem pomyśleć o własnym biznesie? Niektórzy lepiej się sprawdzają pracując dla kogoś – wolą mieć z góry wyznaczone zadania, mniejszą odpowiedzialność i mniej stresu. Jednak taka praca nie jest dla każdego. Są osoby dla których ważniejsza jest niezależność i autonomia.
- Czy znajdę pracę w danym zawodzie w miejscu gdzie chcę w przyszłości mieszkać? Nie zawsze wiadomo, gdzie zamieszka się po zakończeniu studiów i co prawda wiele zawodów można wykonywać już przez Internet, niezależnie od miejsca zamieszkania, ale nie zawsze. Jeśli marzy Ci się praca logistyka to może warto, abyś mieszkał w okolicy firm dystrybucyjnych lub produkcyjnych?
- Jakie zawody są przyszłościowe? Sprawdź (np. tutaj), które zawody będą zyskiwać na popularności i jakie nowe zawody powstaną w przyszłości. Może odkryjesz coś, co będzie Ci odpowiadać. Kreator rzeczywistości wirtualnej czy specjalista w dziedzinie no-waste? Czemu nie!
2. Perspektywy rozwoju
Głośno mówi się o tym, że to już nie te czasy, gdzie w jednej firmie pracuje się latami. Zmiana firmy i branży co kilka lat to coś naturalnego, szczególnie wśród młodszego pokolenia, które już adaptuje się do potrzeb dynamicznego rynku. Zwróć uwagę na to, jakie możliwości rozwoju będziesz miał po swoich przyszłych studiach i w przyszłym zawodzie. Czy dany kierunek studiów I stopnia pozwoli Ci na dostanie się na studia magisterskie z innej dziedziny? Czy Twój przyszły zawód jest związany z innymi, które byłyby dla Ciebie równie interesujące? A może wiedza z branży w której chcesz pracować będzie możliwa do zaimplementowania w innych sektorach?
Krok trzeci: dostosuj zawód do swoich predyspozycji.
Ważnym, o ile nie najważniejszym aspektem, który dobrze jest wziąć pod uwagę przy wyborze kierunku studiów to własne predyspozycje. Posiadając pewnego rodzaju talenty o wiele łatwiej jest rozwiać się w danej dziedzinie. Dlatego przed wyborem kierunku studiów warto zadać sobie pytania:
- Które przedmioty lubię najbardziej i z jakimi kierunkami studiów są one związane?
- Co mnie interesuje? Co robię w wolnym czasie? Czy mogę rozwijać tę wiedzę na studiach?
- W czym jestem lepszy niż inni? Jak i gdzie mogę to wykorzystać?
Predyspozycje i doświadczenie w danych dziedzinach (nawet to niewielkie) dają przewagę nad innymi, bo coś co Tobie przychodzi z łatwością, inni muszą opanowywać godzinami. W połączeniu z motywacją do zdobywania określonej wiedzy i praktyki o wiele łatwiej zmusić się do działania, kiedy ma się gorszy dzień (bo przyznajmy, nie zawsze się chce nawet jeśli temat jest fajny) niż w kategorii która Cię totalnie nie interesuje.
Dlatego wybranie kierunku studiów zgodnie z predyspozycjami może sprawić, że te kilka lat studiowania będzie fajną przygodą a nie męczarnią.
***
Może Cię zainteresować:
- Studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite – dostępne kierunki studiów na warszawskich uczelniach
- Najpopularniejsze kierunki studiów, czyli co chcą studiować kandydaci na studia
- Co studiować, aby znaleźć pracę?
- Rodzaje, tryby, stopnie – czyli jakie studia wybrać
- Więcej informacji o studiach i studiowaniu na stronie Mapy Akademickiej.
Pingback: Czym są studia MBA? Gdzie studiować? – Warszawska Mapa Akademicka
Pingback: Pedagogium - Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie – Warszawska Mapa Akademicka
Pingback: Dni otwarte i rejestracja na uczelnie wyższe 2021/2022. Nie przegap terminów! – Warszawska Mapa Akademicka
Pingback: Kryminologia i kryminalistyka - studia I stopnia – Wrocławska Mapa Akademicka
Pingback: Kiedy wyniki matur? Czy zdążysz z rekrutacją na uczelnie? – Warszawska Mapa Akademicka
Pingback: 6 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pójdziesz na studia! – Warszawska Mapa Akademicka
Pingback: 6 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim pójdziesz na studia! – Wrocławska Mapa Akademicka
Pingback: Kiedy wyniki matur? Czy zdążysz z rekrutacją na studia 2021? – Poznańska Mapa Akademicka
Pingback: Rodzaje, tryby, stopnie – czyli jakie studia wybrać? – Warszawska Mapa Akademicka
Pingback: Najpopularniejsze kierunki studiów i uczelnie w Polsce! Raport MEN 2021 – Warszawska Mapa Akademicka
Pingback: Powrót do nauki stacjonarnej wcześniej niż zakładano – Warszawska Mapa Akademicka
Pingback: Tytuł Artykułu 1 -