Zarządzanie, inżynieria zarządzania, zarządzanie i inżynieria produkcji
Gdzie studiować zarządzanie?
Kierunek:
- Wojskowa Akademia Techniczna
- Uniwersytet SWPS
- Społeczna Akademia Nauk
- Collegium Civitas
- Wydział Ekonomii i Zarządzania – Uczelnia Łazarskiego
- Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie
- Wyższa Szkoła Menedżerska
- Wydział Zarządzania i Logistyki – Uczelnia Techniczno-Handlowa
- Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna
- Collegium Humanum
- Wydział Biznesu i Stosunków Międzynarodowych – Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Studia z zarządzania są kierunkiem cieszącym się dużym powodzeniem i dostępnym na większości uniwersytetów, a nawet wyższych szkół technicznych. Jakie są możliwości zatrudnienia dla absolwentów zarządzania? Na jakie zarobki mogą oni liczyć? Jak wyglądają studia i gdzie można studiować zarządzanie w Warszawie? Wszystkie odpowiedzi poniżej.
Możliwości zatrudnienia
Absolwenci zarządzania, w toku nauczania, powinni być przygotowani do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, podejmowania pracy w przedsiębiorstwach z różnych branż, w administracji publicznej czy też organizacjach non-profit.
Stanowiska docelowe dla absolwentów kierunku zarządzanie to stanowiska kierownicze różnych szczebli. Biorąc pod uwagę fakt, że zarządzanie można podzielić na węższe obszary np. zarządzanie w kryzysie, projektami, jakością, zasobami ludzkimi, absolwenci tego kierunku mogą stać się specjalistami w różnych dziedzinach i pełnić funkcje doradcze.
Zarobki absolwentów zarządzania
Kwestia zarobków absolwentów zarządzania, podejmujących pracę na stanowiskach kierowniczych, nie jest jednoznaczna, a same wynagrodzenia mogą wynosić od ok. 3000 zł do ok. 14 000 zł. Wszystko zależy od wielu zmiennych, które warunkują wielkość wynagrodzenia. Zmienne te, to:
- wielkość firmy,
- lokalizacja firmy (region w Polsce i duża/mała miejscowość),
- branża firmy,
- szczebel stanowiska,
- wielkość zespołu,
- wykształcenie,
- staż pracy.
Kierownicy w większych firmach, znajdujących się w większych miastach i bardziej rozwiniętych regionach kraju (np. zachodnia część Polski, stolica) mogą liczyć na większe wynagrodzenie. Tak samo, pracownicy niektórych branż, są lepiej opłacani niż innych, np. stosunkowo lepsze zarobki w branży telekomunikacyjnej, nieruchomościach niż administracji, pomocy społecznej. Na korzyść pracownika kierownictwa wpływa również praca na wyższym szczeblu, wyższe wykształcenie (nie tylko magisterskie, warto pomyśleć o studiach podyplomowych, doktoranckich, a nawet o studiach MBA) oraz dłuższy czas pracy.
Przebieg studiów
Studia z zarządzania to z reguły 3-letnie studia licencjackie, zakończone obroną pracy licencjackiej. Uczelnie w ramach kierunku zarządzanie często dają możliwość wyboru specjalności, czyli wybranej dziedziny, która będzie bardziej zgłębiana podczas studiów. Np. na Uniwersytecie Warszawskim są to zarządzanie małym przedsiębiorstwem, w korporacji, w e-gospodarce oraz sektorze publicznym.
Po ukończeniu zarządzania, na pierwszym stopniu, jest możliwe rozpoczęcie studiów magisterskich. Absolwenci zarządzania mogą zdecydować się na kontynuowanie tego samego kierunku lub wybrać inny, najlepiej spokrewniony z zarządzaniem lub zgodny z zainteresowaniami. Jest to ciekawa opcja, ponieważ pozwala na zdobycie wiedzy z innej dziedziny i połączenie jej z wiedzą z zarządzania. Pod uwagę można wziąć np. marketing, Human Relations czy dziennikarstwo.
Wiele osób decyduje się jednak na odwrotny scenariusz – studia na pierwszym stopniu, na innym kierunku, np. logistyka, mechanika, europeistyka, matematyka stosowana, a zarządzanie na studiach magisterskich.
Gdzie studiować zarządzanie?
W Warszawie, zarządzanie można studiować m.in. na następujących uczelniach publicznych:
- Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie (zarządzanie i dowodzenie)
- Politechnika Warszawska
- Uniwersytet Warszawski
- Wojskowa Akademia Techniczna
Uczelnie niepubliczne prowadzące kierunek zarządzanie to m.in.:
- Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna AEH w Warszawie
- Collegium Civitas w Warszawie
- Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie (zarządzanie informacją)
- Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
- Uczelnia Łazarskiego
- Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie (specjalizacja zarządzanie i finanse w przedsiębiorstwie)
- Uniwersytet SWPS w Warszawie
- Wyższa Szkoła Bankowa
- Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
- Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
Wszystkie wymienione uczelnie prowadzą studia z zarządzania zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym.
Wymagania rekrutacyjne i harmonogramy rekrutacji dostępne na portalach rekrutacyjnych poszczególnych uczelni.
Więcej informacji o studiach w Warszawie na stronie Mapa Akademicka.
Swoje szanse na dostanie się na wymarzoną uczelnię sprawdzisz dzięki kalkulatorowi progów punktowych.